Pomalu dobíhají docházkové kurzy a tak jsem se loučila se svými studenty. Jak to už každoročně bývá, všichni odcházeli domů nadšení a s velkou vizí si angličtinu celé léto opakovat, aby to nezapomněli nebo aby dohnali to, co jim hlava zatím nepobrala. Někteří mají v plánu dokonce nastudovat pár lekcí dopředu z nové učebnice, aby byli v září za hvězdy… a s čím myslíte, že v září přijdou?
„…My jsme to ani neviděli…“
Aby tomu tak nebylo, mám pro vás pár tipů, které jsou úplně jednoduché a hlavně – fungují!
Jsou i univerzální, takže je můžete praktikovat na jakoukoliv činnost a vůbec se nemusíte limitovat pouze na učení jazyků.
Momentálně se také nacházím v situaci, kdy mám rozpracovaný projekt. Věnovala jsem mu už téměř rok svého života a ne a ne to dotáhnout do konce. Už někde v dáli vidím cílovou rovinku, ale zároveň vím, že mě čeká jedna z nejnáročnějších částí mé cesty.
A právě v tento moment si vybavuji slova pana Emila Zátopka – „Když nemůžeš, tak přidej!“
Nejen, že jsem odhodlaná svůj projekt do toho konce během letošních prázdnin dotáhnout, ale přidávám nám na cestu i tento článek. Různých motivačních strategií jsou spousty, ale mně přijdou nejdůležitější asi ty nejjednodušší, které často ignorujeme.
Spousta lidí odkládá a odkládá a ve finále si své sny nikdy nesplní, protože se ani nepokusili udělat ten první – a nejdůležitější – krok.
Pusťte se do toho.
Ne nadarmo se říká „S chutí do toho a půl je hotovo.“ Snažte se vizualizovat si svůj cíl, vžít se do něj a už na začátku se těšit na plody vaší dobře odvedené práce.
Pokud si nastavíte laťku příliš vysoko, nepřeskočíte ji a vaše odhodlání či váš projekt skončí dřív než začal. Minimálně do začátku si stanovujte lehce dosažitelné cíle. Třeba jeden úkol na den, který se snažte dokončit. Definujte si přesně, čeho chcete ten daný den dosáhnout. Například pro mě je dnešním úkolem sepsání tohoto článku. Pak přijde na řadu „druhé čtení“, úpravy a publikace.
V rámci angličtiny si můžete přečíst jednu kapitolku nějakého příběhu. Nebo se podívat na 5 – 10 slovíček. Nebo si vypracovat jedno krátké cvičení. (link na spousty doplňovaček a testů najdete pod článkem)
V rámci svého velkého projektu si kladu za cíl dokončení určité sekce. Velké kusy je třeba si naporcovat a uvidíte, že se jimi pomalu, ale jistě prokoušete. Při tomto zdánlivě pomalejším přístupu se můžete do cíle dostat rychleji, než když před sebe postavíte celou věc … z té velikosti se vám zatočí hlava a nebudete vědět kde začít, tudíž začnete odkládat a odkládat, až z toho zase nic nebude.
„Rome wasn´t built in a day.“ – Řím taky nepostavili za den. Pomalá, ale systematická práce za vámi jistě nechá viditelné výsledky.
Při učení (nejen) slovíček je mnohem produktivnější, když se je učíte třeba po 7 – 10 denně. Pokud se na poslední chvíli snažíte memorovat celé seznamy, zaplavíte si hlavu a nemůže z toho vzejít nic jiného než chaos. To logicky vyústí v negativní myšlenky, jak vám to vůbec nejde, že na to nemáte talent a že vás to vlastně ani nebaví. Není divu!
Malé množství v kombinaci s pravidelným opakováním – to vám časem přinese očekávané výsledky. I těch 5 slovíček denně vám do konce prázdnin vytvoří krásnou slovní zásobu 310 nových (nebo aspoň zopakovaných) slovíček. To je hezké, ne?
Už samotné učení se slovíček u kávičky se zákuskem nebo s koktejlíkem v ruce mi zní dobře 🙂
Přeji krásné a produktivní léto!
zde je slíbený link na spousty doplňovaček, testů, článků a videí, které vám pomohou udělat ten první krok 🙂