Tentokrát mi sepsání článku trvalo poněkud dlouho. Psaní samotné ani problém nebyl, ale ta příprava! Oběhla jsem za vás hned několik knihkupectví a brouzdala na internetu, abych vám tu mohla předložit super tipy na dárky. A jak už mě znáte, můžete se dovtípit, že nepůjde jen tak o nějaké hračky, oblečky, hi-tech vymoženosti… nýbrž o angličtinu 🙂
Pokud se chcete posunout dál, je potřeba se jazyku věnovat. Když už studiem trávíte delší čas a chcete, aby to bylo efektivní, mělo by vás to také bavit! A jestli vás to má bavit, potřebujete skvělé materiály, které vás budou motivovat k dalšímu studiu.
Mám pro vás několik kategorií a sami si můžete vybrat, co by pro vás bylo nejlepším hnacím motorem.
Skvělá věc. Vhodná i pro naprosté začátečníky.
Jde o knihy, jejichž texty jsou upraveny podle jazykové znalosti čtenáře. Tak například kniha z první kategorie, která je určena začátečníkům, je napsána pouze v přítomném čase a celý příběh je sepsán za použití dvou až tří set základních slov.
Většina knih obsahuje také extra doplňovačky na konci každé kapitoly a také slovníček.
Vybrané tituly lze zakoupit i s CD, kde je celý příběh namluven. Můžete tak pilovat i své poslechové schopnosti nebo výslovnost.
Každé nakladatelství má svou stupnici i nabídku, ale všeobecně se dá říct, že úrovně odpovídají učebnicím a jejich zařazení do Evropského referenčního rámce:
Zjednodušená četba – úroveň | Úroveň vaší učebnice | Evropský ref. rámec | Počet základních slov použitých v knize |
STARTER | Starter | A1 | 200 – 300 |
Level 1 / Stage 1 | Beginner | A1 | 300 – 600 |
Level 2 / Stage 2 | Elementary | A2 | 600 – 1 100 |
Level 3 / Stage 3 | Pre-intermediate | A2 | 1 000 – 1 400 |
Level 4 / Stage 4 | Intermediate | B1 | 1 400 – 1 700 |
Level 5 / Stage 5 | Upper-intermediate | B2 | 1 800 – 2 300 |
Level 6 / Stage 6 | Advanced | C1 | 3 000 |
TIP
Při nákupu knihy doporučuji zajít si do knihkupectví osobně, najít si ty správné poličky se zjednodušenou četbou a podívat se, co mají k dispozici ve vaší úrovni. Většinou najdete všehochuť žánrů, od dobrodružných příběhů a detektivek, přes životopisy slavných a romantické příběhy až po horory nebo divadelní hry. Opravdu je z čeho vybírat.
Jednu knihu si prolistujte a pár řádků si přečtěte. Je možné, že budete chtít něco jednoduššího nebo si naopak troufnete o úroveň výš. V každém případě si najděte příběh, který budete chtít přečíst až do konce 🙂
Pokud máte rádi testy, nabízím vám tu dva, které jsou speciálně upraveny pro budoucí čtenáře zjednodušené četby a měly by vám pomoci při výběru té správné úrovně právě pro vás.
Zrcadlový text
Existují i knihy se zrcadlovým textem – na jedné straně máte příběh v angličtině a hned na protější stránce najdete překlad do češtiny. Věřím, že pro někoho je to asi fajn, ale já osobně tomuto formátu moc nefandím. Přece jen, když máte celý text pěkně v angličtině, tak se člověk lépe soustředí, více snaží a snad i více naučí.
Jestli nepatříte mezi velké čtenáře a zjednodušená četba vás neláká, možná vás osloví různé kartičky, pexesa, hry nebo křížovky. I zde je velký výběr, jak v knihkupectvích, tak na internetu.
Existuje nepřeberné množství „taháků“ – přehledů s gramatickými časy, s předložkami, s frázovými slovesy atd. Oblíbená jsou i „kolečka“ s nepravidelnými slovesy.
Tyto přehledy jsou užitečné, ale pravda, moc zábavy s nimi není.
Pro výuku slovní zásoby se nabízejí podstatně zábavnější formy. Asi nejoblíbenější je pexeso – najdete směsici slovíček nebo tématicky dělené kategorie – rodina, město, dům a nábytek, povolání, zvířata, jídlo a pití a mnoho dalších.
Když si s dětmi, vnoučaty, synovci či neteřemi párkrát zahrajete, budete na slovíčka mistři a také si je dlouhodobě zapamatujete.
Jedna z velmi užitečných věcí při učení jazyka je samozřejmě slovník. Člověk se neustále setkává se slovíčky, které nezná. Něco se dá „domyslet“, ale někdy je potřeba sáhnout po slovníku a význam si najít. V dnešní době většina lidí používá slovníky na internetu, nebo elektronické verze svého tištěného slovníku.
Před koupí slovníku je nutné ujasnit si pár věcí – jaký slovník vlastně potřebuji?
Dnes je tak široká nabídka, že i koupě slovníku vám může zamotat hlavu. Zvažte svou úroveň a také pravděpodobný obsah toho, co budete ve slovníku hledat. Kromě klasického slovníku si můžete pořídit i slovník výkladový, technický nebo jinak odborně zaměřený. Jsou i slovníky tématické nebo obrázkové, slovníky idiomatické nebo slovníky frázových sloves atd. O jednotlivých druzích si stručně něco povíme:
Slovník pro všeobecné použití. Podle své potřeby si můžete vybrat buď jen malý kapesní (hodí se i na cesty) nebo větší vydání. Tyto slovníky se liší počtem obsažených slov.
TIP – Když několik slovníků otevřete, uvidíte, že se i designově liší. Některé slovníky používají více barev, tučné písmo, tabulky… sami si vyberte, co lahodí vašemu oku a co vám vyhovuje. Slovník budete mít na několik let, možná dokonce na celý život, tak ať se vám v něm dobře hledá!
Výkladový slovník je jednojazyčný, to znamená, že anglická slova jsou i anglicky vysvětlena. Definice jsou napsány co nejjednodušším způsobem.
Výkladový slovník je vhodný pro pokročilejší studenty, obzvlášť pro ty, kteří se připravují k některé z mezinárodních zkoušek, např. FCE, CAE, CPE atd.
Pokud jste si už stáhli můj eBook „6 slov = 78 obměn“ (zdarma), tak vlastně jeden takový malý thesaurus už máte 🙂
V tomto slovníku najdete synonyma – slova se stejným nebo podobným významem. Je skvělý pro ty, kteří si chtějí rozšířit slovní zásobu nebo vylepšit svůj psaný projev.
Na trhu jsou i specializované slovníky, např. slovník obchodní angličtiny, technický slovník, lékařský slovník, slovník pro IT, slovník pro lidi pracující v cestovním ruchu, dokonce i multioborový ČJ/AJ – AJ/ČJ a mnoho dalších.
Jak názvy samy napovídají, v těchto slovnících už najdete poněkud pokročilejší věci – frázová slovesa nebo idiomy. Těch je v angličtině víc než dost a každý (i hodně pokročilý student) vám řekne, že se to všechno stejně nedá nikdy naučit. Asi má pravdu… a proto tu máme tyhle báječné slovníky. Jestli vás jazykové hrátky zajímají, určitě si o něj napište Ježíškovi!
Na výběr z nepřeberného množství. Některé jsou vícejazyčné. Pro děti nebo začátečníky výborné k naučení základní slovní zásoby.
TIP Nakonec si nechávám svého dlouholetého favorita –
Super věc jen tak k prolistování a počtení. Slovíčka tu sice nejsou zařazena abecedně, což může někdy způsobit problém při vyhledávání, ale zato jsou řazena tématicky a to je skvělé, pokud se soustředíte jen na nějaké téma. První část ve slovníku se například zabývá jídlem. Je tu sekce „v restauraci“, „vaření a recepty“ a „jídlo a pití“. Nejenže tu najdete slovíčka krásně vypsané podle podkategorií, např. ovoce, zelenina, pečivo, druhy masa… příprava surovin, způsoby vaření, kuchyňské potřeby… ale jsou tu i fráze – celé věty, které se vám budou hodit pro dané téma – v této části je to například restaurace – jak si objednat, jak řešit stížnost, jak zaplatit…
Tématicky řazená slovní zásoba (i s výslovností), fráze, a spousta obrázků! – vřele doporučuji!
Pro angličtináře je takovou tou „must have“ = „musíte mít“ knihou Murphy.
Na jedné straně najdete vysvětlení gramatiky a na vedlejší stránce jsou cvičení. Vše je v angličtině, ale velice srozumitelné.
Říká se jí podle svého autora Raymonda Murphyho, oficiálně se kniha jmenuje Grammar in Use a seženete ji ve třech pokročilostech.
„červený Murphy“ – Essential Grammar in Use – pro začátečníky a mírně pokročilé
„modrý Murphy“ – English Grammar in Use – pro středně pokročilé
Zelený – třetí díl napsal Martin Hewings – Advanced Grammar in Use – pro pokročilé
POZOR! – knihy existují v různých provedeních – s klíčem a bez klíče, s CD-Rom a bez CD-Rom. Nejnovější verze červeného a modrého dílu je „4th edition“ – čtvrté vydání.
Na rozšíření a procvičení slovní zásoby by se vám mohla líbit English Vocabulary in Use – také k dostání ve třech pokročilostech: Elementary, Pre-intermediate + Intermediate, Advanced.
Jestli rádi překládáte, bude se vám hodit Cvičebnice anglické gramatiky od autorů Gráf a Peters.
Struktura knihy je podobná – na jedné straně věty v češtině, na druhé straně anglický překlad. Rozděleno podle gramatických jevů a dále do různých úrovní od začátečníků po pokročilé.
Mezinárodní zkouška z angličtiny je určitě velké plus ve všech směrech. A protože to není záležitost zrovna nejlevnější, dovedu si představit, že by se příspěvek od Ježíška hodil…
Čeští studenti se nejčastěji hlásí na zkoušky Cambridge. Informace o úrovních, cenách a termínech zkoušek můžete najít na stránkách British Council nebo některého autorizovaného centra.
Poslední dobou raketově stoupá jejich popularita. Některé jsou zdarma, některé placené, ale zato nabízejí spoustu užitečných funkcí.
Zmíním tu jen pár nejzajímavějších a pokud vás toto téma zajímá, určitě si přečtěte článek mojí kolegyňky Niny Hanákové – „Jak se naučit anglicky na mobilu“.
Zde jsou odkazy na webové stránky, Appky si stáhněte v mobilu 🙂
Doufám, že vás moje tipy zaujaly. Můžete je využít při pořizování materiálů pro sebe nebo své blízké.
A do nového roku vám přeji chuť do studia, protože ENGLISH IS FUN 🙂