Letošní rok (2020) je opravdu výjimečný.
Děti měly několikaměsíční prázdniny. Dokonce se začaly těšit na den, kdy budou moci jít zase do školy. Rodiče si také užili své, protože domácí vzdělávání je pěkná fuška. A doučovat angličtinu také nezvládl každý, tak jsem měla řadu telefonátů, abych ratolestem s domácími úkoly pomohla…
Navíc se firmy i jazyková škola zavřely na dobu neurčitou a muselo se vymyslet, jak s rozběhnutou výukou dál pokračovat.
Po několika společných poradách jsme se v jazykové škole domluvili, že si každý lektor zvolí platformu, která mu i jeho studentům bude vyhovovat.
Podle očekávání se nejvíce lektorů rozhodlo pro SKYPE, někteří zvolili LEARNCUBE nebo WEBEX.
Zde jsou naše zkušenosti, které jsme načerpali během první i druhé vlny Covidu:
Všeobecně řečeno, přechod na online výuku proběhl bez větších problémů. Dokonce i kurzy Angličtina pro seniory se zdárně přesunuly do online prostředí a tam běžely asi 8 týdnů na jaře a dalších několik týdnů během podzimní druhé vlny.
SKYPE je aplikace docela známá a lidmi hojně využívaná. V blízkém okolí se vždy našel někdo, kdo mohl případně pomoci s instalací, zřízením nového účtu či reaktivací starého účtu.
Lektoři ji využívají hlavně pro konverzační hodiny. Pro vysvětlování nové látky nebo při procvičování se hodí možnost sdílené obrazovky – kdy lektor nasdílí své materiály studentům. Hojně využívaná je i možnost zasílání materiálů studentům emailem před výukou.
WEBEX je další platforma, která nabízí video-hovory a také tabuli. Připojení je skrze odkaz v emailu.
Konverzační kurzy s lektory, kteří používají tuto platformu, probíhají v porovnání s klasickou výukou ve třídě zcela beze změn a studenti si to pochvalují. Případné materiály dostávají emailem předem, aby si je mohli na hodinu vytisknout.
LEARNCUBE je můj osobní favorit a objevila jsem ho na počátku Covidové krize, kdy jsem měla pocit, že svou zajetou online výuku na Skype a Messengeru chci posunout na vyšší úroveň. LearnCube naprosto předčil moje očekávání. Mám k dispozici klasickou video-konferenci, kterou báječně doplňuje interaktivní tabule. Dle potřeby na tabuli vkládám materiály a následně mohu já i studenti na tabuli psát / kreslit / zvýrazňovat / gumovat… Učení je zábava 😊 a užívají si to jak děti, tak dospělí. Připojení probíhá skrze odkaz v emailu.
Jak už bylo zmíněno, na všech platformách lze úspěšně komunikovat. V případě sdílené obrazovky, kdy tváře studentů i lektora mizí a nahrazuje je prezentace nebo jiné výukové materiály, se nabízí příležitost trénovat poslech. Je to vlastně podobné telefonování, kdy nevidíme osobu na druhé straně. Je potřeba se více soustředit. I když je telefonování v cizím jazyce většinou noční můra všech studentů, v tomto případě jde o super možnost, jak si to nenásilně natrénovat. Studenti konverzačních kurzů oceňují, že dělají rychlejší posun v komunikaci, protože online výuka je nutí více mluvit a lépe rozumět.
Ani začátečníci a mírně pokročilí studenti nepřicházejí zkrátka. Mají k dispozici své učebnice, pracovní sešity a další materiály od svých lektorů. Mají možnost sdílet obrazovky případně používat tabule v aplikaci.
Jeden den jsem si pro zajímavost značila, jak často studenti dostanou během naší hodiny slovo. Podotýkám, že se jednalo o kurz seniorů na úrovni pre-intermediate. Součástí hodiny bylo i několikaminutové video, které trošku ukouslo z našeho „speaking time“. Jedna čárka znamená někdy jednu větu, někdy komplexní odpověď (např. Co všechno jste dělali za ten týden, co jsme se neviděli?) Myslím, že má každý dostatečný prostor. Samozřejmě by ve třídě probíhalo více komunikace ve dvojicích a ve skupinkách, ale během online výuky intenzivněji procvičujeme poslech, což má také své výhody.
Jaké jsou tedy celkové reakce studentů na online výuku?
Převažuje pozitivní odezva.
Nevýhody online výuky:
Pro nás lektory to v porovnání s klasickou výukou ve třídě znamená více času stráveného nad přípravami (skenování materiálů, rozesílání emailů, ukládání materiálů na tabuli). A celkově musíme aktivity zvolit a upravit tak, aby byly vhodné pro online výuku.
Ale za těch 10+ týdnů už jsme to dotáhli k dokonalosti a jsme připraveni nabídnout vám v novém pololetí zajímavé hodiny angličtiny a němčiny ať už budou probíhat ve třídách nebo online.
Informace o jazykové škole, jednotlivých lektorech a kurzech zde
Nové pololetí začne v týdnu od 15. února 2021
Přihláška do kurzu angličtiny zde
Přihláška do kurzu němčiny zde
Těšíme se na vás,
celý lektorský tým jazykové školy Angličtina Řehoř